reklama

Norsko - otazky a odpovede

Po mojom poslednom blogu ktory som napisal pred pol rokom mi prislo vela emailov. Skusim na ne aspon vseobecne odpovedat. Vsetky su v podstate o tom istom. pomoc pri hladani prace potreba jazyka v Norsku ceny, platy, zivot v Norsku vseobecne Pisem pre ludi, ktori chcu ist/zit pracovat do Norska. Velmi casto porovnavam Norsko z Australiou. Nie ze by mali tieto dve krajiny nieco spolocne ale preto lebo obidve si vyzaduju dlhsi cas kym sa vratia investicie. Uplne zaklady som prebral v minulom blogu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Pomoc pri hladani prace:

Pracovno-pravny vztah v Norsku je velmi komplikovany a je sity na zamestnanca. Cize ak vas niekto zamestna berie za vas velku zodpovednost. Napriklad vam musi dat zmluvu kde mate garantovane vsetky prava tak isto ako Nori. Napriklad mozete byt rok doma a dostanete 100% mzdy, pridavky na deti (o ktorych radsej nejdem pisat:), socialne benefity a milion dalsich davok.

Napriek tomu ze v Norsku je najnizsia nezamestnanost v Europe, neznamena to ze si najdete pracu hned. Norsko je socialisticka krajina a nezamestnanost je omnoho vyssia ako uvadzaju oficialne zdroje. Trebalo by zapocitat vsetkych ludi ktori su na kurzoch NAV (socialny urad).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri hladani prace mate teda okrem byrokracie a protekcnych zakonoch (zamestnavatel sa vam boji dat pracu/kontrakt) dalsie dve prekazky. O pracovne miesto budete bojovat s :

Svedmi: ano prichadzaju ich tisice a tisice hlavne studentov cez prazdniny. Je to problem o ktorom sa vela pise. Nechcem to tu hlbsie rozoberat. Ide o to ze Svedi rozumeju Norom a naopak. Teda nemaju problem ziskat job hned ako pridu.

Dani: nie je ich az tak vela ale zamiesaju karty aspon cez leto.

Krizou postihnute krajiny: hlavne Spanieli a Greci. Su ich 10-tisice a su vsade. Bohuzial nemaju Norstinu a niekedy ani anglictinu cize mohli by ste ich porazit. Problem je v ich pocte a s tym ze zasypavaju kazdu firmu tisickami CV-ciek a tym vsetko uz aj tak spomalenom Norsku este spomaluju...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dopyt po praci je obrovsky a kazdy skusa dostat svoj vysneny job. Tito ludia casto predavaju domy, auta v rodnej krajine a davaju vsetko na jednu kartu. Bohuzial vela ludi vykresluje Norsko ako zaslubenu zem ale najst si pracu je velky problem aj pre samotnych Norov.

Nie je to jednoducho ako v roku 2004 v Irsku. Kde slapala ekonomika a mohli prijat pol miliona ludi zo strednej/vychodnej europy. V Norsku napriek neustalemu rastu je velky problem ziskat pracu.

Jeden typ na odlahcenie ako s tym vybabrat (pre dobrodruhov)

Skuste sever Norska! Vsetko od Trondheimu hore:) Budete sice bojovat s pocasim, nedostatku/nadbytku slnecneho ziarenia. Ale sance mate omnoho vyssie ako v Oslo alebo Bergene. Tieto oblasti su malo zaludnene a teda su aj trochu radi ze tam niekto pride..:)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hadam si vystacite aj s plynulou anglictinou. Sance mate ale omnoho vyssie ako v Oslo.

Ako si pracu vlastne najst?

Napiste si dobry zivotopis v Norstine, ak neviete po Norsky tak aspon v Anglictine. Mate dve moznosti:

Bud s nim pridte osobne a dajte ho priamo do firmy tak som si nasiel ja moj prvy job. Jednoducho vas vidia osobne a maju moznost prehodit par slov co vlastne hladate atd. Tento sposob odporucam. Hlavne posobte velmi uvolnene, prijemne a Nori vas budu milovat!:)

Druhy sposob je poslat CV emailom len problem je v tom ze takto im chodia naozaj tisice ziadosti. Vo firmach ich bohuzial necitaju hned idu do kosa. Cital som o tom clanok na aftenpostene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ked niekde pridete osobne a slubia vam feedback a neozvu sa tak tam urcite pridte zas. Nori radi zabudaju a staci im to pripomenut. Moze sa to zdat ako vtieranie ale takto to tu funguje. Musite im ukazat ze mate zaujem o ten job na 100 %

Ked uz vas niekto zavola na interview tak mate job na 80% isty. To je moja skusenost. Pri pohovore sa zamestnavatel ani raz nepozrel do CV alebo mi nedaval otazky. Skor rozpraval o firme, ako funguju co vyzaduju a ako sa im dari. Vseobecne povedane su skor zvedavy na to ako viete uz realne pracovat, ci sa da na vas spolahnut. Hlavne vzdy v Norsku hovorte pravdu. Nori su velmi dovercivy a budu vam verit kazde slovo. Ak ich sklamete raz tak potom..slutt:)

Skuste vyuzit agentury ako:

http://www.adecco.no/Pages/Default.aspx

www.finn.no

www.nav.no

www.manpower.no

Alebo si dajte do google “ restauranter i oslo “ Alebo teda hocico uz hladate a kontaktujte priamo zamestnavatela.

Ludia v Norsku si velmi doveruju takze najlepsie je ak vas niekto odporuci uz na dane miesto. Toto funguje v Norsku dost bezne. Vo firme je volne miesto a tak sa sef opyta zamestnancov ci o niekom vedia. Vela krat je teda inzerat uz davno obsadeny, uverejnia ho iba koli zakonu. Cize ak niekoho mate v Norsku je to velke plus.

Potreba jazyka v Norsku:

Moj osobny nazor je ze ak idete do Norska teraz v roku 2013 iba s anglictinou vasa sanca je 1:1000 ze si najdete job. Ak viete po Norsky vasa sanca je 1:10.

Napriek tomu ze Nori vedia anglictinu uplne perfektne a bez prizvuku predsa len je to Norsko...a ich rec je norstina nie anglictina. Ak teda nechcete cistit ryby tak sa do toho dajte. Ludia mi hovoria, ze Norstina sa im uci lahsie a prijemnejsie ako napr. Anglictina.

Su dve skupiny ludi ktori chcu ist do Norska. Jedna skupina su dobrodruhovia, pre tych tento blog nepisem:) Druha skupina su ludia ktori chcu v Norsku zarobit (nie zit nastalo). Ak chcete v Norsku zit na dlhy cas potom nepotrebujete tento blog.

Tak beriem ze idete do Norska na jeden rok.

Jazyk potrebujete! Ist do Norska s anglictinou je podla mna naivne a velky risk. Norsky jazyk je velmi jednoduchy a da sa rychlo naucit. Mozete sa ho naucit kludne cez skype. Alebo si najst nejaky online kurz. Nevravim ze potrebujete vediet perfektne po Norsky. Ale mali by ste sa naucit dobre zaklady, tym myslim hlavne rozumiet a zvladnut pohovor. Ja som sa naucil tym ze som pocuval norske radio NRK alebo som si vzdy pozrel z archivu norske spravy.

http://tv.nrk.no/serie/dagsrevyen

Pekny cisty bokmål velmi rychlo sa do toho dostanete! Ak idete mimo Oslo napriklad do Bergenu tak sa ucte Nynorsk. Je to asi ako Cestina k Slovencine. Su tam rozdiely a aj ja som mal a niekedy mam velke problemy rozumiet Norske narecia ktore su rovnopravne.Cize ak raz rozumiete Norske spravy a inokedy nie, znamena to ze tam redaktor rozprava v nareci.

Rozdiel je napriklad...slovo “preco”

V Osle – Hvorfor

V Sogn og Fjordane – Kvifor

Narecia celu Norstinu velmi komplikuju a je ich dost tazke zvladnut. Bokmål ako taky je ale celkom lahke zvladnut. Jednoducha gramatika a lahka slovna zasoba. Do 6-tich mesiacov by ste mali Norsky jazyk v pohode zvladnut.

Knihy: Norstina nejen pro samouky (LEDA)

På vei, Stein på stein

alebo

www.norsko-s­kype.eu

Investicie na zaciatok v Norsku

Ste bez prace a mate iba obmedzenu sumu penazi ktoru mozete minut. Dufam ze neinvestujete vsetko:) Najvatsia polozka je byvanie. Bez depozitu vam bohuzial asi nikto neprenajme izbu alebo dom. Dopyt prevysuje 30 nasobne ponuku. Norsko ma opacny problem ako Irsko alebo Spanielsko. Domov, bytov je tu malo a dopyt obrovsky.

Priemerna cena najmu v Osle je medzi 5000-6000 NOK. Hovorim o jednej izbe pravdepodobne v dvojizbovom byte ktory sharujete s bud majitelom alebo najomnikom. Delite sa o spolocnu kuchynu a kupelnu. Tato cena je samozrejme bez energii. Problem nastava, ze depozit je trojnasobok plus najom. Teda okolo 3200 eur hned na zaciatok. Kontrakt byva vatsinou na 1 rok. Mal som tiez skusenost ze som chcel kratsie ale je problem. Prenajimatel si moze proste vybrat a prenajme byt tomu kto sa zaviaze na co najdlhsi cas. Depozit je v zalohe.

Potom su polozky ako mestska doprava okolo 700 NOK co je dost lacne. Jedlo to je uz individualne, da sa nakupit pomerne lacno v obchodoch ako KIWI, RIMI. Wifi internet alebo kablovka zavisi od toho kde byvate a od koho prenajimate.

Najvatsia zaciatocna polozka je teda byvanie. Preto som na zaciatku pisal ze do Norska je najlepsie veci dobre naplanovat a nejednat na impulz. Radsej si vsetko do detailov rozmyslite, majte financnu zalohu a norstinu aspon na zakladnej urovni. Nori to ocennia:)

Co ziskate tym ze budete pracovat/zit v Norsku?

Ako zamestanec a EU obcan mate rovnake prava ako radovy norsky obcan. Minimalna mzda v Norsku nie je ale je kvazi dana podla sektora. Uplne minimum z minima je 16 eur na hodinu. V restauracii 18 eur/hodina a na stavbe vam musia dat minimalne 20 eur/hodina. Nejdem dalej rozpisovat na co vsetko mate narok to si mozete najst napr. Www.eures.sk

Iba spomeniem ze akonahle pracujete v Norsku mate narok na pridavky na deti, zadarmo zdravotnictvo, skolstvo, socialnu podporu a v podstate vsetko. Na druhej strane budu ucit vase deti uz v skolke: «zijete predsa v najlepsej krajine na svete», «nech zije socialno-domokraticka vlada» :)) A dalsie haluze ale aj to je Norsko...Nesudte ich, neporovnavajte a vsetko bude ok!

Ked sa vam podari si najst ful tid jobb budete sa mat velmi dobre. Norsko ma najvyssiu zivotnu uroven na svete uz dlhe roky a recesia/kriza tu neexistuje. Dane budete platit verte alebo neverte nizsie ako na Slovensku..

Co by som rad vedel pred tym ako som prisiel do Norska a nevedel som to?:-)

Urcite by to bola tato vec. Zaregistroval by som sa na https://selfservice.udi.no/ este predtym ako som prisiel do Norska. Ide vlastne o to ze na to aby ste dostali D nummer potrebuje prist osobne na patricny urad a ukazat im kontrakt. Len kontrakt vam nedaju ak nemate bankovy ucet. Ucet vam nedaju ak nemate D nummer...Velkommen til Norge !

Nepanikarte a urcite sa nehnevajte hlavne pred Normi. Budte kludny prisli ste sem na dlhsi cas a vsetko sa vyriesi. Najprv sa teda zaregistrujte online bude vam dany datum kedy mate prist na urad ( sidli par metrov od hlavnej autobusovej stanice v Osle). Pridete na urad s pasom a pracovnym kontraktom ( ak nejaky mate) plus s uz Norskou adresou ( musite uz byvat aby mali na vas kontakt), tel. kartu si kupite hocikde. Pridete k okienku mila teta s vami prehodi par slov a povie vam ze dostanete skattekort (danova karta) a d nummer do dvoch tyzdnov v poste. Moze to trvat kludne aj dva mesiace tak potom to musite urgovat a chodit tam osobne.. Ide len o to aby ste to mali cim najskor, pretoze potrebujete pracovat a mat prijem.

Buduci blog bude o Norsky krojoch:)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Juraj Heinrich

Juraj Heinrich

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zijem 16 rokov v Irsku Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu