Postavil som v Írsku dom

Autor: Juraj Heinrich | 29.8.2008 o 11:42 | Karma článku: 11,41 | Prečítané:  7222x

Juraj, v grófstve Clare máš postavený dom. Kto ti pri stavbe pomáhal? Dom som nepostavil sám. Tu to nefunguje tak, že máte strýkov, ktorí prídu pomôcť a spoločne postavia dom. Tu som mal kontraktora. V Írsku je veľmi drahé mať iba jedného kontraktora, ktorý postaví celý dom. Najpopulárnejšie je zabezpečiť si viacerých remeselníkov, pozisťovať ceny za prácu a porovnávať. My sme mali deväť rôznych firiem. Dom sa staval v rôznych fázach. Úplne prvá vec boli základy. Na nich bola postavená drevená konštrukcia. V Írsku býva často zima a veľmi vlhko, takže stavba na drevenej konštrukcii je populárna. Potom sme okolo drevenej konštrukcie stavali steny z kvádrov tak, ako na Slovensku.

Aké pocity si mal počas tohto obdobia?

Na začiatku bol môj pocit určite jedinečný, pretože keď som tu prišiel, mal som 300 eur vo vrecku. Za pár rokov som mal plány na dom v hodnote 400 tisíc eur. Bol to pre mňa veľký skok. Spočiatku to bolo veľké nadšenie, no počas celého procesu sa stali aj ošemetné situácie. Nakoniec som rád, že sme už konečne nasťahovaní.

Čo bolo pri stavbe najťažšie, čo netreba podceniť, na čo nezabúdať?

Zaujímavá bola drevená konštrukcia, pretože som v priebehu dvoch týždňov videl, ako celý dom vyzerá a aké budú izby. Najťažšie bolo jednanie s ľudmi. Všetko je samozrejme odlišné od firmy k firme, ale vo všeobecnosti platí, že Íri si dávaju "načas" (smiech). Najhoršie bolo, keď jedna robota závisela od druhej, a tak niekto zdržoval celú stavbu. Organizovanie ľudí bola veľká záťaž. Ďalšia vec je, že hypotéku sme mohli odpisovať v troch etapách. Na každú jednu bolo potrebné mať dokončenú určitú etapu. Takže sa nám stalo, že sme párkrát nemali peniaze. Ale šlo len o malé čiastky...
Určite netreba zabúdať na financovanie stavby a hlavne skryté výdavky, ktoré nakoniec môžu výjsť aj do výšky 20 tisíc eur. Najviac sa platí za právnika. Bez neho nikomu hypotéku nedajú. Ďalej netreba podcneniť ani financie na architekta a miestne dane.

Nebol problém s čerpaním hypotéky?

So ženou sme išli priamo do banky a požiadali o poradcu k hypotéke. Oni prešli s nami celým procesom. V Írsku sú desiatky spoločností, ktoré poskytujú hypotéky. Taktiež si môžete porovnať ceny hypoték v jednotlivých bankách a poprípade tú svoju zmeniť v priebehu platenia. Keď si porovnám, koľko ľudia platia za nájom celého domu, tak sa samozrejme oplatí dom postaviť. Pretože akonáhle ho máte postavený, zarobíte minimálne dvakrát viac, ako investujete. Ja som ušetril na pozemku, pretože som ho dostal zadarmo. Ináč je to veľmi drahá záležitosť. Írsko je ostrov a každý meter štvorcový má vysokú cenu.

Ceny stavebného materiálu a za prácu v Írsku?

Ceny sa menia od firmy k firme. Základy nás vyšli na 20 tisíc eur. Drevená konštrukcia - 12 tisíc (zahrňovalo komplet prácu s drevom, dvere, vstavané skrine, parapety, obklady, schody atď.). Obklad z kameňa a kamenný plot plus postavenie celého domu z kvádrov, komín a dva veľké kamenné krby nás vyšli na 19 tisíc eur. Voda, kúrenie - 4 tisíc. Elektrika - 4 tisic. Ohadzovanie - 10 tisic. 1000 eur nás vyšiel sadrokartón, 1500 obkladanie kúpelní. Zariadenie domu - 20 tisíc eur. Elektronika a vane, umývadlá, jacuzzi bath - 12 tisíc eur.

Aká bola cena cena pozemku?

Dom mám postavený na dedine. Pozemok dostala žena od brata, ako vyrovnanie dedičtva. Pozemok mal hodnotu 180 tisíc eur. Pozemky sú v Írsku extrémne drahé. Za posledných 20 rokov išla ich cena aj stonásobne vyššie. Žijem v grófstve Clare, takže ceny sú tu priemerné.

Aké sú rozdiely medzi stavbou domu a úradnými praktikami v Írsku a na Slovensku?

Prvý a najväčší rozdiel je, že tu sa nepodpláca. Každý je tu veľmi dobre zaplatený a keby ste to skúšali, mohli by ste sa dostať do problémov. Na Slovensku nie je problém dať starostovi pár tisíc, aby zmenil pole na stavebnú parcelu. Tu to nie je možné, aj keby ste boli multimilionár. Stavebné povolenie v Írsku môže byť veľkým problémom. Dobre si zvážte, aké máte šance ho dostať. Ak váš sused má malý dom a vy chcete postaviť vyšší, nedostanete ho. Taktiež, dom musí pasovať do štýlu v danom grófstve. Ak vám napíšu, že musíte postaviť plot z kameňa, tak ho musíte postaviť, aj keď stojí 30 tisíc eur. Nepochodíte so žiadnymi extrémami alebo s hocičím, čo sa vymyká predpísanému štýlu.

Prevažujúce štýly, prvky, ktoré s obľubou používajú v Írsku, resp. čo je pre nich typické?

Každý írsky dom má minimálne pol akra pozemku na dedine (1 aker = 4 046,873 m²). Tak isto je v každom dome aspoň jeden krb, ktorý sa hojne využíva. Izby sú v priemere veľké a každý člen rodiny má jednu izbu. Najväčšie izby majú aj zabudovanú toaletu s kúpelňou, ktoré sú oddelené dverami od izby. Íri milujú starý írsky štýl stavania domov. Teda nízke, ale veľmi priestranné domy. Stavajú hlavne kamenné ploty a krby. V Írsku bol odjakživa problém s drevom (moje je napríklad zo Švédska), takže kameň sa využíval najviac. Teraz sa vláda snaží vrátiť staré časy tým, že chce dať krajine pôvodný ráz a štýl.

Akí sú remeselníci v Írsku?

V Írsku je remeselník veľký pán. Keď ho veľmi kritizujete, napr. za nedodržiavanie času, tak už nepríde. S ľudmi sa musíte jednať veľmi priateľsky a úctivo. V žiadnom prípade sa nehrať na šéfa typu mám peniaze, som majiteľ, môžem rozkazovať. Tu to neplatí.

Stručný postup toho, ako si postupoval pri vybavovaní úradných dokumentov pre povolenie stavby domu?
1. Ako prvé musíte zohnať architekta.
2. Architekt spraví obhliadku pozemku a lokality a navrhne, aký dom sa najviac hodí postaviť.
3. Keď sa dohodnete, spraví pre vás plány a osobne pošle do Local planning section in the council. Ak to urobíte sami, je to veľmi drahé a stojí to o 3000 eur viac.
4. Rozhodnutie budete mať minimálne do 6 mesiacov.
5. Ak je rozhodnutie pozitívne, musíte požiadať lokálny úrad o pripojenie k lokálnej sieti (voda, elektrina).
6. No a potom nasleduje vybavenie hypotéky...

Čo by si do budúcnosti odporučil každému, kto sa odhodlá postaviť v Írsku dom?

Určite by som odporučil postaviť dom s "direct labour", teda na každý job mať iného remeselníka. Je to lacnejšie a máte obrovský výber pracovníkov, ktorí sa počas stavby chodia ponúkať. Financovanie si naplánujte dopredu a zahrňte do toho všetko od právnika, cez pozemok, dane, až po finálne dokončenie, zariadzovanie a vonkajšiu úpravu. Požičajte si viac, ako máte rozpočítané. Keď zvýši, tak to jednoducho neodpíšete. Doprajte si čas pri výbere robotníkov a remeselníkov. Vypýtajte si od nich podklady vzhľadom na ich minulú prácu, hlavne fotodokumentáciu. V Írsku je najdrahšia práca, tak si dajte na to pozor. To, že je Poliak lacnejší neznamená, že je aj lepší! Čo sa týka práce s kameňom, jednoznačne doporučujem Írov. Majú s kameňom stáročné skúsenosti. Keď vám nakoniec banka ohodnocuje dom, tak sa bude pozerať na detaily ako sú špáry medzi kameňmi na plote atď. Kvalita je najdôležitejšia a spätne opravovať chyby môže každého vyjsť draho. V Írsku je najlepšie postaviť dom v kombinovanom štýle, teda drevo, kváder, kameň. Výsledný efekt je na nezaplatenie. V minulosti bola najväčším problémom vlaha a pleseň. Preto sa dnes stavia úplne iným štýlom. Takýto štýl Vám ušetrí hlavne palivo. Na SVK sme tiež zatepľovali, ale s týmto sa to nedá porovnať. V zime mi stačí zapnúť kúrenie na jednu hodinu a dom si drží teplotu až do rána. Je to neuveriteľná výhoda mať dom postavený v kombinovanom štýle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Strašifták, Buzik, Čačurák. Ako sa žije ľuďom s netradičným priezviskom?

Hanlivé priezvisko úrad zmení za tri eurá, inak to stojí stovku.

DOMOV

Odišiel milionár, ktorý nechal hovoriť iných

Príbeh Petra Vajdu je úzko spätý s novinami.


Už ste čítali?